Maxík radí: Jak vybrat školní aktovku?
09.08.2017
Na trhu je jako každým rokem spousta produktů od mnoha výrobců a značek, takže není vůbec snadné se v nabídce aktovek a školních batohů zorientovat. Pokud vybíráte hlavně podle toho, která aktovka se dítěti líbí nejvíc, chápeme :) Ale na co se vlastně při výběru aktovky nebo batohu do školy zaměřit?
Je potřeba myslet na zdraví dětské páteře, která je stále ve vývinu, a proto bychom ji neměli zbytečně zatěžovat nepřiměřenou nebo nesprávně rozloženou zátěží. Mnoho z nás dospělých se ráno probouzí se ztuhlou krční páteří, jednak díky nesprávnému sezení u počítače, ale také díky špatnému rozložení zátěže během nošení tašek a kabelek. Pohybový aparát dětí ve vývinu je daleko náchylnější než záda dospělého, takže potřebuje citlivější přístup. A právě správně zvolená aktovka nebo školní batoh je dalším střípkem do mozaiky péče o zdraví a správný rozvoj pohybového aparátu dítěte, abychom předešli případným potížím se zády v dospělém věku.
Při výběru batohu nebo aktovky nezapomínejte na to, že dítě je bude používat skoro každý den, takže je dobré volit takové, které jsou funkční, lehké, odolné a dítěti dobře sedí na zádech.
Na co se ještě zaměřit, abyste vybrali správně?
Anatomicky tvarovaná záda + polstrované ramenní popruhy
Tohle je alfa a omega. Aktovky a batohy primárně určené do školy poznáte spolehlivě podle toho, že mají pevná, anatomicky tvarovaná záda, která jsou tvořena buď polstrovanou vložkou nebo samostatnými prvky pro jednotlivé oblasti zad. Polstrování by mělo být příjemně měkké, a zároveň dostatečně pevné, aby vydrželo nápor váhy aktovky a zamezilo otlakům zad.
Pro extra komfort existují také modely, které navíc disponují speciálním systémem cirkulace vzduchu pro lepší odvětrávání zad. Díky tomu bude nošení o něco příjemnější, ale také můžete předejít nachlazení z propoceného trička, které se na těle během chvíle umí změnit v ledový obklad a napáchat pěknou neplechu.
Důležitým prvkem jsou ramenní popruhy, které by měly být dostatečně polstrované a široké alespoň 4 cm. Jen tak bude batoh nebo aktovka pohodlná i s pořádným nákladem učebnic a zároveň ohleduplná k dětské páteři.
Hmotnost aktovky: 1/10 váhy dítěte je maximum
Není nic horšího, než se celý rok vláčet s batohem, který sám o sobě váží tolik, že už jen pomyšlení na jeho nošení ve školákovi vzbuzuje bolesti v kříži ;)
Ale teď vážně... Všeobecně platí norma, která požaduje, aby školní aktovka vážila méně než 1,2 kg. Pediatři pak doporučují, aby dítě na zádech nosilo zátěž maximálně ve výši desetiny jeho váhy. Z toho je zřejmé, že zejména u aktovek pro prvňáčky a drobnější děti je třeba zvolit co nejlehčí variantu.
Reflexní prvky a zářivé barvy: čím víc, tím líp
Dnes už se reflexní prvky naštěstí stávají běžnou záležitostí každodenního života. Najdeme je nejen na aktovkách, ale také na botách, na oblečení nebo také na postrojích pro pejsky. Navíc při pohybu za snížené viditelnosti mimo obec jsou reflexní prvky chodců povinné.
U aktovek samozřejmě platí, že čím víc jich bude mít, tím lépe. Prvky by měly být umístěny zejména na bocích, na čele aktovky, dále na popruzích, aby bylo dítě dobře viditelné také zepředu. Pokud je vám reflexních prvků na batohu málo a chtěli byste zvýšit viditelnost dětí nebo i svou, není nic jednoduššího, než se vybavit reflexními pásky, které „prásknete“ na zápěstí či na lýtko. Naprostá vychytávka pro chodce je reflexní deštník, se kterým trefíte dvě mouchy jednou ranou.
Viditelnost dítěte podpoří také výrazné a zářivé barvy použité na aktovce, takže pokud si budoucí školák vysní aktovku s křiklavě zeleným dinosaurem nebo neonově růžovou krásku, která září do dáli, je to výhra :)
Vnitřní členění, otevírání a konstrukce
Požadavky na aktovku pro prvňáčka se budou lišit od těch na školní batoh pro teenagera.
Prvňáček bude potřebovat zejména aktovku, která je uvnitř přehledně členěná, aby vše potřebné našel bez zbytečného stresu. Praktické vnitřní komory zajistí lepší uspořádání učebnic a boxů a tím i přehled o obsahu aktovky. Přední kapsa poslouží na úschovu svačiny nebo penálu, případně klíčů.
Důležité je také snadné otevírání aktovky, které nemusí být pro děti tak jednoduché, jak se zdá.
Pevné dno aktovky pak zabrání odírání látky a udrží aktovku déle funkční, navíc školák ji snadno postaví na zem, aniž by se převrátila. Ucho ocení při přenášení aktovky.
U batohu pro 2. stupeň a starší školáky se počítá s tím, že pojme víc učiva a zvládne vyšší zátěž. Je také dobré volit odolný materiál s nenáročnou údržbou, který vydrží nějaké to povalování na zemi bez větší újmy. Vychytávkou, jako je výstup na sluchátka, si u dětí určitě šplhnete, cool design rozhodně potěší. Některé batohy disponují i oddělenou kapsou na notebook.
Ať se líbí!
Design aktovek a batohů by měl být pro děti líbivý, navíc není důvod, proč dětem nedopřát pěknou aktovku, když je jich tolik na výběr. Pokud bude splňovat výše uvedené, proč ne?
U Maxíka také najdete spoustu doplňků a školních potřeb, které navíc snadno sladíte s novou aktovkou - penál, boxy na sešity, vak na přezůvky, ale také láhev na pití nebo svačinový box. Ucelené řady batohů a doplňků pro školáky nabízí např. značka LEGO® Bags, která zaujme nejen fanoušky stavebnic LEGO®. Najdete je také u školních potřeb značky Ars Una, která i letos přináší nádherné aktovky a stylové školní potřeby pro holky i kluky v prvotřídní kvalitě.